A gyermek ötletességét és kitartó játékkedvét növelik a saját készítésű játékok. Persze kezdetben mi magunk készítsük el őket, de a munkafolyamatokat ők is láthatják, sőt közben kommentálhatjuk, hogy mit, hogyan és miért csinálunk. Ettől amúgy nagy elismerésnek fogunk örvendeni, s biztosak lehetünk benne, hogy hamarosan a gyermek maga is elő fog állítani saját ötlet alapján egyedi "terméket" . Az ilyen gyermekek felnőve könnyebben oldanak meg gyakorlati feladatokat, nehézségeket, mert magas szintű a találékonyságuk. Nagyobb gyereknek elég, ha az alapanyogot a kezébe adjuk, megmondjuk, mit tehet vele és aztán egyszer csak megjelenik a művével , ami roppant szívmelengető érzés.
Erre a célra érdemes beavatni egy kézműves kosarat, dobozt, vagy fiókot, ahová az elengedhetetlen eszözök kerülnek: olló, ragasztó stift, hurkapálcika, papírok stb.... (amiből úgy érezzük, hogy tudunk készíteni valamit-itt jegyezném meg, hogy sok kidobásra ítélt dologból lehet játékot készíteni, így sokat költekeznünk sem kell) Ez a kincsesdoboz nagy becsben lesz tartva, ha mi is így kezeljük . Esetleg ezt is készíthetjük mi magunk.
Néhány ötlet egyszerű játékokhoz és elkészítésüknek leírása :
Közlekedési tábla:
Két 10-15 cm átmérőjű kartonkorong. Egy piros és egy zöld. Ezeket ragasszuk össze úgy, hogy közéjük egy 2 szálból összeragasztott hurkapálca kerüljön, így nem fog eltörni (könnyen legalábbis ) Tegyünk rá nehezéket, amíg a ragasztó szárad, hogy masszívabb legyen.
Ekkor elmondhatjuk a gyereknek, hogy "látod, nemsokára elkészül a tábla, de várni kell, míg megszárad a ragasztó". A várakozás maga megértetei vele, hogy vigyázni kell rá, hiszen ő is megdolgozott érte azzal, hogy várt . Így is megtanulhat a gyermek vigyázni a játékokra. A készen kapott játékok sok esetben ezért nincsenek megőrizve, mert nincs mit értékeljenek bennük, másrészről pedig ha nem tudnak jót játszani vele, akkor azért nem vigyáznak rájuk.
Ezzel a játékkal kitűnően megtanítható játékos formában a közlekedési lámpa használata. Lehet motorozással egybekötve, vagy a földre utakat rajzolva, azokon haladva izgalmassá tenni.
Hangpárosító:
A Kinder tojás drágának tűnik, de ha kiaknázzuk a benne rejlő lehetőségeket, máris másképp látjuk.
Háromszoros hasznosítás:
1. Csoki
2. A benne levő ajándékokat gyűjtve hosszú órákra leköti őket a sok apró mozgó, játék, amiket újra és újra kirakhat, ezzel ügyesedik is. Üljünk mi is le melléjük! Nekünk is fog tetszeni...
3. A tojásból remek hangpárosító készíthető rizzsel, babbal, mákkal, korianderrel, borssal beletéve 2-2 tojásba
Diókopogó:
Fél dióhéj, egy befőttesgumi kétszer áthúzva rajta és a gumiban sokszor feltekert gyufaszál (gyújtó részét távolítsuk el).
Színugrálós:
Vágjunk ki 9 színű dekorgumilapból azonos méretű lapokat (minél nagyobb, annál jobb) és ragasszuk fel őket egy nagy kartonra. Kicsiket kérjük meg, hogy álljanak a mondott színre, nagyobbakat kérjük, hogy tegye jobb vagy bal kezét, lábát ide-oda. Nagyon fogják szeretni és sokoldalúan fejleszt is.
Babaágy, ágynemű:
Hossz időre garantált kedvenc lesz, ha pl. egy cipősdobozt bevonunk gyerekünkkel kiválasztott anyaggal (varrhatjuk, ragaszthatjuk). Vattával, vatelinnel, szívaccsal bélelt ágyneműt is varrhatunk ugyan ezzel az anyaggal.
|